0
pl
US
COVID-19: dostawy są nadal gwarantowane. Terminy mogą jednak zostać przedłużone. Kontakt
X
× SuperSmart S'informer par question de santé Nouveaux articles Articles populaires Visiter notre boutique Moje konto Blog Program lojalnościowy Język: Polski
Przeciwdziałanie procesom starzenia Dossiers

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to stan, w którym nasze komórki atakowane są przez wolne rodniki. Gdy jest ich zbyt dużo, organizm przestaje je kontrolować i dochodzi do jego stopniowego uszkadzania. Podsumujmy informacje na temat źródeł wolnych rodników oraz ich konsekwencji i sposobów pozwalających kontrolować ich poziom.

Komórki ludzkie atakowane przez reaktywne formy tlenu
Wolne rodniki atakujące komórki przyspieszają proces starzenia się organizmu.
Rédaction Supersmart.
2020-03-09Komentarze (0)

Skąd biorą się wolne rodniki?

W naszych komórkach stale realizowany jest proces oddychania: komórki wykorzystują tlen, by zapewniać prawidłowe funkcjonowanie sobie i całemu organizmowi. Proces oddychania komórkowego zachodzi w mitochondriach, które stanowią „silnik” dostarczający energię do komórek.

Do „oddychania”, mitochondria wykorzystują tlen, a zjawisko to prowadzi do modyfikacji cząstek, które je otaczają. Cząstki te tracą po elektronie, przez co stają się niestabilne i pozbawione wolnych rodników.

Wolne rodniki z kolei za wszelką cenę pragną odzyskać stabilizację, dlatego odrywają po elektronie cząstkom, które znajdują się w ich otoczeniu itd. Szybko prowadzi to do reakcji łańcuchowej, ponieważ organizm nie jest w stanie sprostać tej fali niestabilnych cząstek. (1)

Wolne rodniki: czynniki środowiskowe

Organizm przestaje sobie radzić, gdy zaczynają atakować go wolne rodniki powodowane przez czynniki zewnętrzne. A jest ich niemało:

Czynniki te odpowiadają za zbyt szybki obieg energii w komórkach powodujący produkcję wolnych rodników lub przyspieszający ją. Zachodni styl życia prowadzący do niezdrowej przesady jest więc często podawany jako przyczyna stresu oksydacyjnego. (2)

Wpływ stresu oksydacyjnego na organizm

Stres oksydacyjny powoduje wiele szkodliwych dla organizmu mechanizmów. Próbując odzyskać równowagę, wolne rodniki atakują znajdujące się w pobliżu cząstki, by ukraść im po elektronie.

Atak ten powoduje cały szereg wynaturzeń natury ogólnej. Od DNA, przez tłuszcze, aż po białka: wszystkie tkanki niszczeją i przestają prawidłowo działać. Reakcja łańcuchowa prowadzi do ogólnego osłabienia funkcji organizmu. Z tego względu stres oksydacyjny uznawany jest za jedną z najważniejszych przyczyn starzenia. (3)

Często mówi się o zmniejszeniu elastyczności skóry oraz osłabieniu jej zdrowia. Ale wolne rodniki działają także w sposób niewidoczny gołym okiem i to działanie może się nasilać. Cierpi z tego powodu cały układ nerwowy, gdyż dochodzi do nasilenia objawów chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. (4)

Tak samo dotknięty jest układ krążenia: zbyt duże ilości wolnych rodników docierają do tętnic, żył, serca... Stres oksydacyjny powoduje uszkodzenia strukturalne i utrudnia pracę układu krążenia, przez co może powodować miażdżycę, chorobę wieńcową itp. (5)

Warto pamiętać

W kontekście wolnych rodników najczęściej mówi się o ich szkodliwym oddziaływaniu na organizm. Należy jednak pamiętać, że nasz układ odpornościowy ich potrzebuje. Szczególnie, gdy atakują go infekcje wirusowe. (6) Ponadto wolne rodniki przyspieszają gojenie się ran… (7) Większość z nas w ogóle nie ma pojęcia o tym paradoksie!

Jak w naturalny sposób zwalczać stres oksydacyjny?

Organizm wykazuje naturalne działanie przeciwutleniające. Istnieją związki neutralizujące wolne rodniki i ograniczające reakcję łańcuchową. Glutation, enzymy z grupy peroksydaz, katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa, witaminy C i E to przeciwutleniacze występujące naturalnie w organizmie.

Proste nawyki mogą mu pomóc w walce ze stresem oksydacyjnym. Po pierwsze rzuć palenie oraz ogranicz spożycie alkoholu i czas ekspozycji na działanie promieni słonecznych na tyle, na ile to możliwe.

Po drugie postaw na zrównoważoną, bogatą w przeciwutleniacze dietę. W tym celu włącz do diety warzywa i owoce oraz zioła i przyprawy, zdrowe tłuszcze (awokado, orzechy, oleje roślinne, tłuste ryby…), algi… Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych (mięs, wędlin, nabiału) oraz produktów z dodatkiem cukru: oto przepis na przeciwutleniającą dietę.

Suplementy diety o wyjątkowej koncentracji korzystnych składników także mogą wspierać organizm w walce z wolnymi rodnikami. Polifenole, glutation, karnozyna, ergotioneina… Istnieje wiele naturalnych związków, które w większej ilości mogą wspomagać w walce z wolnymi rodnikami!

Bibliografia

  1. Vladimir L. Voeikov.The Journal of Alternative and Complementary Medicine.Mar 2006.ahead of print. Published in Volume: 12 Issue 2: March 27, 2006.
  2. J. Haleng, J. Pincemail, J.O. Defraigne, C. Charlier, J.P. Chapelle, Le stress oxydant, Rev Med Liege 2007; 62 : 10 : 628-638.
  3. Finkel, T., Holbrook, N. Oxidants, oxidative stress and the biology of ageing. Nature 408, 239–247 (2000).
  4. Desport, Jean & Couratier, Philippe. (2002). Stress oxydant et maladies neurodégénératives. Nutrition Clinique Et Metabolisme - NUTR CLIN METAB. 16. 253-259.
  5. Bruno Baudin . Stress oxydant et pathologies cardiovasculaires. MT Cardio. 2006;2(1):43-52.
  6. Soucy-Faulkner A, Mukawera E, Fink K, Martel A, Jouan L, Nzengue Y, Lamarre D, Vande Velde C, Grandvaux N. Requirement of NOX2 and reactive oxygen species for efficient RIG-I-mediated antiviral response through regulation of MAVS expression. PLoS Pathog. 2010 Jun 3;6(6):e1000930.
  7. Velarde MC, Demaria M, Melov S, Campisi J. Pleiotropic age-dependent effects of mitochondrial dysfunction on epidermal stem cells. Proc Natl Acad Sci U S A. 2015 Aug 18;112(33):10407-12.
Jeśli Ci się podoba, udostępnij

Komentarze

Aby móc zostawić komentarz, należy zalogować się do swojego konta.
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje
Our selection of articles

Products which may be of interest

Nowość
Senolytic ComplexSenolytic Complex

84.00 €(92.53 US$)
+
Mitochondrial Formula  avec PQQMitochondrial Formula avec PQQ

Przeciwdziałająca starzeniu formuła odżywcza, która optymalizuje działanie mitochondriów

59.00 €(64.99 US$)
+
AMPK BoosterAMPK Booster

The cellular enzyme that promotes longevity and reduces fat storage

42.00 €(46.27 US$)
+
Nicotinamide Mononucleotide 125 mg Nicotinamide Mononucleotide 125 mg

Stop, rewind! A world first! This NAD+ booster could truly reverse ageing!

59.00 €(64.99 US$)
+
Nowość
Dragonhead ExtractDragonhead Extract

Przeciwdziałający starzeniu wyciąg z pszczelnika, który działa podobnie jak ograniczanie spożycia kalorii

42.00 €(46.27 US$)
+
-35%
Astragaloside IV 98%Astragaloside IV 98%

Exceptional advance in anti-aging ! Take advantage of our launch offer on the Astragaloside IV + Resveratrol Synergy "Longevity pack -->

63.70 €98.00 €(70.17 US$)
+
Astragalus ExtractAstragalus Extract

Astragalus glycerine extract in liquid form. The ancient ‘Fountain of Youth’ of Chinese medicine

19.00 €(20.93 US$)
+
Nicotinamide Riboside 125 mgNicotinamide Riboside 125 mg

"Miracle molecule", "Incredible hidden vitamin"

69.00 €(76.01 US$)
+
© 1997-2020 Supersmart.com® - Wszelkie prawa do powielania zastrzeżone
© 1997-2020 Supersmart.com®
Wszelkie prawa do powielania zastrzeżone
Nortonx
secure
Warning
ok